Kredyt na budowę domu bez tajemnic.

Wiemy już jak wybrać tani kredyt hipoteczny. A co z budową? Jak banki rozliczają transze kredytu? Kredyt na budowę domu przedstawi Paweł Kiedroń – doradca kredytowy z Krakowa.

Kredyt budowlano-hipoteczny ma w swoich założeniach finansowanie budowy domu metodą gospodarczą, czyli bez udziału inwestora zastępczego. Zanim jednak zaczniemy budować wymarzony dom potrzebna jest nam działka budowlana, pozwolenie na budowę(planowane jest budowanie w oparciu o zgłoszenie budowy, ale to przyszłość), aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę potrzebny jest zaadoptowany projekt, takich informacji może udzielić każdy dobry doradca kredytowy – ale po kolei…

Kredyt na budowękredyt na zakup działki budowlanej

Na etapie zakupu działki ważne są warunki zabudowy, czyli pozwolenie lokalnego Starostwa – jaki budynek na danej działce może zostać postawiony. Co jest ważne:

  • warunki zabudowy można wystąpić nie będąc właścicielem działki – możemy się przekonać, czy możemy na działce postawić budowę, którą zaplanowaliśmy.

  • pozwolenie na budowę – załącznikiem pozwolenia na budowę jest zaakceptowany prze Starostwo projekt budowlany, usadowiony na naszej działce i zaadoptowany do warunków zagospodarowania przestrzennego.
  • przyłącza: energetyczne, gazowe i kanalizacyjne. Trzeba wystąpić do odpowiednich urzędów o odpowiednie zezwolenia i podłączenia. Warto wziąć pod uwagę opłaty przyłączeniowe, które wyniosą nawet parę tysięcy złotych.

Z punktu widzenia kredytowania zakupu działki, ważne jest, aby wybrać bank, który będzie miał w warunkach minimalne koszty wstępne i wyjścia. Nie wiemy jakie będą warunki kredytowe za kilka tygodni, a wtedy będziemy musieli zaciągnąć drugi kredyt na budowę. Jeśli koszty wstępne i koszty wyjścia będą minimalne – możemy zmienić bank i wybrać najkorzystniejszą ofertę w danej chwili – w tym pomaga każdy doradca kredytowy. www.kredytmaster.pl.

Kredyt na budowę domu

Jak mamy już prawomocne pozwolenie na budowę możemy wnioskować o kredyt hipoteczny na budowę. Wybierając bank dobry doradca kredytowy powinien zwrócić uwagę na minimalizację kosztów kredytu, na które mają wpływ: sposób rozliczenia transz, czy konieczna jest płatna inspekcja pracownika banku, czy potrzebne są faktury…

Należy pamiętać, że wybrany bank, poza ceną kredytu, powinien być przyjazny w rozliczeniu transz budowy. Dlatego właśnie ten parametr kredytu jest bardzo istotny przy podejmowaniu decyzji o wyborze banku kredytującego naszą inwestycję budowlaną.

Ostatnio wprowadzone przepisy pozwalają na rozpoczęcie budowy bez pozwolenia – wystarczy zgłoszenie rozpoczęcia budowy. Jeśli urząd nie podważy dokumentów w przeciągu 14 dni zgłoszenie staje się prawomocnym pozwoleniem. Pewnie, zanim dojdziemy do praktycznych rozwiązań, będzie sporo nieporozumień, ale pionierzy mają zawsze pod górkę.

Po zakończeniu budowy, a w wypadku kredytu po wypłacie ostatniej transzy, kredyt przechodzi z fazy budowlanej w hipoteczną. Jaka jest między nimi różnica? W fazie budowlanej klient spłaca jedynie odsetki od sumy dotychczas uruchomionych kwot, zaś w fazie hipotecznej – całą ratę: kapitałową i odsetkową. Pozdrawiamy zaprzyjaźnioną firmę naprawa pralek Kraków.

Czy można nie wypłacić ostatniej transzy kredytu hipotecznego?

Zdarza się, że klientowi zostaje część pieniędzy niewykorzystanych w trakcie budowy. Dzieje się tak dlatego, że tworząc harmonogram budowy często bierzemy nawias bezpieczeństwa na wzrost cen materiałów budowlanych, robocizny i na wszelkie nieprzewidziane czynności lub ze względu na wskaźnik minimalnego kosztu wybudowania metra kwadratowego domu wymaganego przez bank.

W takim przypadku następuje pytanie: czy można nie wypłacić ostatniej transzy kredytu? Tak. Można a nawet należy. Wtedy mamy do spłacenia kredyt pomniejszony o kwotę ostatniej transzy. Wymaga to niestety aneksu do umowy kredytowej, ale jest to koszt rzędu 50-150 złotych.

Masz jeszcze jakieś pytania? Chętnie odpowiem…

Doradca kredytowy Paweł Kiedroń

This entry was posted in Kraków, małopolskie. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.