Wybór kredytu poprzedza wybór doradcy kredytowego…

Wiemy ju z czym jest marża w kredycie hipotecznym. Zobaczmy na co można trafić mając przed sobą wybór kredytu. Historię opowiada Ewa Panasik – doradca kredytowy z Gdańska.

Do napisania tego artykułu zainspirował mnie mail od klientki z Gdańska. Oto jego fragment:

„W załączniku maila przesyłam umowę kredytową, jaką dostaliśmy z Banku do zapoznania się i mamy umówić się na jej podpisanie. W kolejnym załączniku znajduje się symulacja, którą doradca z banku przedstawił nam na samym początku rozmów w sprawie kredytu. Umowa kredytowa została jednak napisana nie dla tych wcześniejszych warunków kredytowych, w których marża wynosiła 1,55% a z marżą 1,8%. Zapytałam doradcę z banku czemu tak jest i otrzymałam odpowiedz cyt: „Uprzejmie Panią informuję, iż różnica w marży kredytu jest spowodowana tym, że w symulacji wpisałam wyższą kwotę wartości nieruchomości, zaś oszacowana wartość nieruchomości przez analityka wynosi 303.000,00zł i marża wyniosła 1,8p.p.„. Co możemy z tym zrobić?

Kosmiczny doradca kredytowy

W pierwszej chwili wydawało mi się, że to jakaś kpina, ale niestety, jest to codzienna praktyka nieuczciwych doradców. I nie mam na myśli jedynie doradców pracujących w bankach, ale również wszystkich doradców kredytowych. Chcąc „złapać” klienta przedstawiają klientowi jakieś kosmicznie dobre warunki kredytu, klient się cieszy, że nareszcie znalazł najlepsze rozwiązanie a na końcu okazuje się, że warunki w decyzji kredytowej są już inne. Trudna sytuacja, jeśli klient nie ma alternatywy albo czasu, wtedy niestety z konieczności podpisuje taką niekorzystną umowę.

Zobacz jak możesz sobie poradzić z takimi nieetycznymi zachowaniami doradców?

Sprawdź wybór kredytu w kilku różnych miejscach

Niezależnie od tego, czy pytasz o kredyt w jakimś banku czy u innego doradcy kredytowego, sprawdź jego propozycję w kilku miejscach. Skorzystaj z następnej firmy doradztwa kredytowego i porównaj przedstawione rozwiązania. Jeśli się one pokrywają możesz założyć, że są także realne. Taka sama sytuacja dotyczy wybranego banku. Odwiedź inny oddział i porównaj proponowane warunki.

Złóż wniosek do kilku banków

Każdy dobry doradca kredytowy składa wniosek o kredyt do minimum dwóch banków. Chyba, że mamy sytuację, gdzie nie ma żadnej alternatywy, chociażby kredyt w NOK. Jeśli dla klienta jest możliwe więcej niż jedno rozwiązanie – złóż wnioski o kredyt do minimum dwóch banków. Takie podejście daje komfort, że jeśli dostaniemy gorsze niż w propozycji warunki lub co gorsza  odpowiedź negatywną – mamy drugi wybór.

Wspomniana wyżej klientka, po mojej sugestii podjęła negocjacje z bankiem i w końcu obniżyli jej oprocentowanie do proponowanego pierwotnie. Postawiła sprawę jasno: „Zrobicie umowę z wcześniej proponowaną marżą, to bierzemy kredyt. Nie zrobicie – idziemy do innego banku”. Mając w ręku decyzję kredytową z innego banku tego typu negocjacje są o wiele prostsze – wystarczy pokazać kolejną umowę. Skończyło się szczęśliwie i teraz będą się przeprowadzać z firmą przeprowadzki Gdańsk.

Posumowanie

Mając przed sobą wybór kredytu porównaj koszty całkowite ofert kredytowych w wielu różnych miejscach, u różnych pośredników, w różnych oddziałach banku. Propozycja „kosmicznych” warunków powinna obudzić Twoją czujność i niedowierzanie. Wyślij wnioski kredytowe do co najmniej dwóch banków i wybierz lepszą ofertę, ale już spośród decyzji kredytowych, a nie z pierwotnych czasem kosmicznych symulacji. To najlepszy sposób na najkorzystniejszy kredyt.

doradca kredytowy Ewa Panasik

This entry was posted in Gdańsk, pomorskie and tagged . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.