Doradztwo kredytowe od zaplecza

Wiemy już, że wybór kredytu poprzedza wybór doradcy kredytowego. Zobaczmy jak wygląda doradztwo kredytowe od zaplecza – informuje Dorota – doradca kredytowy z Rzeszowa.

Doradztwo kredytowe bez ściemy

Często spotykam osoby, które po pierwszej wizycie w banku lub u doradcy kredytowego już są w 100% przekonane, że dostali kredyt hipoteczny. Niestety, procedura uzyskania kredytu jest dość skomplikowana i długotrwała, a sama oferta kredytu to dopiero obietnica – ostateczną decyzję ZAWSZE podejmuje bank, a nie doradca kredytowy. A jak to wygląda od tyłu, co robi doradca i bank z naszym wnioskiem? Zobacz jak to wygląda od zaplecza.

Doradztwo kredytowe od zaplecza

Ocena możliwości kredytowych i przygotowanie wniosku

Planując zakup lub budowę nieruchomości pierwsze kroki kierujemy do banku lub firmy „doradztwo kredytowe” w celu oceny naszych możliwości kredytowych. To pierwsze zadanie doradcy kredytowego jest bardzo ważne, ponieważ przez pierwszą rozmowę oraz przeprowadzenie dokładnego wywiadu ma ocenić naszą zdolność kredytową. Ocena zdolności to nie to samo, co decyzja banku a jedynie opinia doradcy, która pomoże nam jedynie w podjęciu dalszych kroków.

*UWAGA* Potwierdź zdolność kredytową w różnych miejscach.

Mając pewność co do naszych możliwości kredytowych (pamiętajcie, że to nie jest jeszcze decyzja kredytowa!) możemy rozpocząć poszukiwanie nieruchomości. Po jej znalezieniu podpisujemy umowę przedwstępną. Zauważmy, że już na tym etapie musimy podjąć pierwsze zobowiązania finansowe w postaci zadatku lub zaliczki, zanim kredyt rzeczywiście zostanie nam przyznany. Dlatego tak istotna jest rzetelna ocena możliwości kredytowych przez doradcą kredytowego.

Jednym z najważniejszych i najbardziej żmudnych etapów kredytu hipotecznego jest kompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Dla kogoś, kto nigdy tego nie robił to czarna magia, podobna do naprawa pralek Rzeszów. Dobry doradca kredytowy przejmuje część pracy, zarówno przy zbieraniu jak i wypełnianiu wszelkich skomplikowanych formularzy.

Gdzie doradca kredytowy może okazać się pomocny:

  • Kontakt z biurem nieruchomości lub deweloperem doradca kredytowy może bezpośrednio u źródła otrzymać niezbędne dokumenty oraz sprawdzić od razu ich treść.
  • Wypełnianie wniosków o kredyt hipoteczny: nikt nie lubi wypełniać skomplikowanych dokumentów zwłaszcza, gdy wypełnia je pierwszy raz w życiu.

Analiza wniosku kredytowego w Banku

Następny etap  procesu kredytu hipotecznego jest przekazanie dokumentacji do tajemniczego działu analiz kredytowych. Analiza wniosku kredytowego podzielona jest na sześć etapów:

  1. Bramka, czyli przyjęcie dokumentów: dokumenty oraz ich treść sprawdzane są pod kątem poprawności oraz kompletności. Najczęściej na tym etapie jest sprawdzany BIK klientów, aby odrzucić z procesu wnioski klientów nie spełniających minimalnych wymagań banku.
  2. Analiza prawna: tutaj analizowana jest treść wszystkich dokumentów pod kątem zgodności z zasadami prawa i wewnętrznych procedur bankowych.
  3. Analiza techniczna, czyli ocena możliwości zabezpieczenia się banku (akceptacji) na przedmiotowej nieruchomości oraz potwierdzenie/oszacowanie jej wartości.
  4. Analiza ekonomiczna: na tym etapie jest sprawdzana dokładnie naszą zdolność kredytowa.
  5. Decyzja kredytowa: bank wydaje końcową decyzję: pozytywną, pozytywną warunkową lub negatywną. Decyzja warunkowa oznacza, że klient musi spełnić pewne warunki przed podpisaniem umowy kredytowej, np.: przedłożenie nowego zaświadczenia o zatrudnieniu, nowego zaświadczenia ze spółdzielni/wspólnoty itp.
  6. Umowa kredytowa: jest sporządzana przez administratora kredytu w banku w momencie wydania decyzji bezwarunkowej lub w spełnienia wszystkich niezbędnych warunków wymaganych przez dział analiz.

WAŻNE* Dopiero pozytywna decyzja kredytowa jest potwierdzeniem udzielenia kredytu bankowego

Istotne jest dokładne przeczytanie i wyjaśnienie niezrozumiałych zapisów umowy jeszcze przed jej podpisaniem. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat!

Umowa kredytowa i wypłata kredytu

Podpisanie umowy kredytowej oraz aktu przeniesienia własności u Notariusza nie kończą jeszcze całego procesu. Pozostają do spełnienia warunki do uruchomienia kredytu umieszczone w umowie. Standardowymi warunkami uruchomienia jest przedłożenie w banku aktu własności lub umowy cesji dewelopera, ubezpieczenie nieruchomości oraz podpisanie dyspozycji uruchomienia. Kredyt jest uruchamiany dopiero po przedstawieniu i sprawdzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów do uruchomienia kredytu.

Jak widać procedura udzielenia kredytu hipotecznego nie jest łatwa. Warto, aby skoordynować działania wszystkich uczestników transakcji, dzięki temu uniknąć niepotrzebnych stresów i usprawnić całą procedurę.

W razie pytań służę pomocą

Doradca kredytowy Dorota Bartczak

This entry was posted in podkarpackie, Rzeszów and tagged . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.